موزهٔ هنرهای معاصر

موزهٔ هنرهای معاصر

+ گنجینهٔ هنرهای تزئینی اصفهان (موزه هنرهای معاصر اصفهان) مجموعه‌ای از آثار هنری در زمینه‌های مختلف است که در عمارت رکیب‌خانه نگهداری می‌شوند. این گنجینه ها شامل خط و کتابت، آثار لاکی و روغنی، دستبافته‌ها، نگارگری، آثار فلزی، آبگینه، سفال و چینی، آثار چوبی و آثار هنرمندان معاصر از جمله خوشنویسی، نقاشی قهوه‌خانه‌ای و ... بصورت نمایشگاه‌های موقت می باشند که توضیحات آن‌ها در زیر آمده است.

خط و کتابت بخش کتابت مجموعه‌ای از قطعات خوشنویسی اوراق و مجلدات قرآن کریم، احادیث، کتب ادعیه و اشعار است که به‌وسیله هنرمندان و خوشنویسان نامدار و بلند آوازه ای همچون محمد صادق خوانساری، میرعلی هروی و محمد هاشم لؤلؤ اصفهانی و ... کتابت شده‌اند.

آثار لاکی و روغنی

بخش آثار لاکی مجموعه زیبایی از انواع اشیاء لاکی مذهب، قلمدان‌ها، جای طومار، قاب‌های آئینه، تراز و جلد آلبوم و... است که از استادان بزرگی همچون آقا صادق میرزا بابای شیرازی سمیرمی، فتح الله شیرازی و آقا نجفعلی اصفهانی به یادگار مانده‌اند و با نقوش مختلف گل و مرغ، تک‌چهره،صورت‌سازی، ترنج و سر ترنج شکارگاه زینت یافته‌اند.

دست بافته‌ها

در این بخش از موزه هنرهای معاصر اصفهان منسوجات متنوع و کم نظیری از نمونه‌های آثار دورهٔ صفوی تا قاجار به نمایش گذاشته شده‌است که از شاهکارهای موجود می توان به قلمکارهای ساخت اصفهان و قالیچه‌های معروف "بشریت" و "شکار چرخ" که طراح آن‌ها مرحوم عیسی بهادری است اشاره نمود.

نگارگری در بخش نگارگری نیز آثار نگارگران ایرانی در سبک و شیوه‌های مختلف به نمایش درآمده‌است که از آن جمله می‌توان به مینیاتورهای هرات، اصفهان، تبریز و تک چهره‌های قاجاری اشاره کرد. تابلو ارزشمند و نفیس "چوگان" اثر استاد حاج میرزا آقا امامی اصفهانی که به شیوهٔ سوخت و معرق و مینیاتور روی چرم خلق شده از آثار جالب این بخش است.