مناره و مسجد جامع برسیان

مناره و مسجد جامع برسیان

+ مسجد جامع برسیان در 42 کیلومتری محور شرقی اصفهان، نزدیک روستایی زیار، در شمال بستر زاینده رود بین بلوک بر آن و روی دشتین در روستایی به همین نام واقع شده است. مسجد برسیان از کهنترین مساجد ایران است و کتیبه های منار و محراب آن (بترتیب با تاریخهای ۴۹۱ و ۴۹۸) حاکی است که در عهد برکیارق سلجوقی (حک: ۴۸۶ـ ۴۹۸) ساخته شده است.

این بنا به مانند دیگر مساجد دوران اسلامی دارای عناصری چون گنبد، مناره، میانسرا، شبستان و غیره است و به دلیل برخورداری از معماری عصر سلجوقی (سبک رازی) و استفاده از شیوه های آجری چینی زیبایی چون گل انداز و هزار باف و تزئینات معماری غنی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این اثر در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۱۵ با شمارهٔ ثبت ۲۶۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و مورد علاقه گردشگران تور اصفهان است.

 

سبک معماری و تزیینات درون مسجد و پوشش داخلی گنبد، به گنبد تاج الملک در صفه شمالی مسجد جامع اصفهان شباهت بسیار دارد و چون گنبد تاج الملک در ۴۸۱ ساخته شده، احتمالاً سرمشق مسجد برسیان قرار گرفته و می‌توان گفت معمار هر دو یکی بوده است. در حال‌ حاضر مسجد برسیان‌ بر پهنه‌ای‌ به‌ وسعت‌ تقریبى‌ 68 در 53 متر گسترده‌ شده‌ است. گنبد خانه ای با مساحت 116 متر مربع (11×5/10) با گنبد بیضی شکل 24 متری برفراز آن است که در کتیبه آجری دایره تحتانی آن با خط کوفی برجسته پایان ساخت. كتیبه داخل گنبد به خط كوفی ساده آجری از ابتدای سوره فتح سوره می شود و آیاتی چند از این سوره ذكر می گردد. این بنا را نتعلق به رمضان سال 488(ه.ق) دانسته اند. محراب مسجد برسیان مورخ به سال 498 هجری از نمونه های بسیار جالب هنر آجر تراشی و گچ بری دوره سلاجقه است.

 

از دیگر دیدنی های اصفهان که در نزدیکی مسجد برسیان واقع شده است ، کاروانسرایی از عهد صفوی است که دارای طراحی دو ایوانی و مساحتی بالغ بر 2060 متر مربع است و  از این مقدار میانسرایی 624متر مربعی (24×26) فضا را به خود اختصاصی داده است. در چهار طرف این کاروانسرا 22 حجره (اتاق) با مساحت 9 متر مربع (3×3) قرار دارند.

 

مناره 34 متری و به تاریخ 491(ه.ق) نیز در این مسجد قرار دارد که از آن به عنوان قدیمی ترین مناره کتیبه دار اصفهان و چهارمین مناره تاریخی ایران یاد می شود. مناره برسیان ستونی مدور بدون سکو یا پایه بوده با آجر و ملات گچ ساخته شده‌است. قطر مناره در سطح زمین ۵/۷۵ متر و ارتفاع آن ۳۴/۵۵ متر است و پلکان مارپیچ مناره از داخل مسجدی شروع می‌شود که بعدها ساخته شده‌است. مناره برسیان فاقد کاشیکاری است و تزئینات آجری آن که نقوشی به شکل لوزی نزدیک به مربع هستند به هزارباف معروف است. بسیاری از کارشناسان این مناره را از بهترین نمونه‌های صنعت آجرچینی دوران سلجوقی در سدهٔ پنجم می‌دانند.