مسجد دشتی

مسجد دشتی

+ مسجد دشتی یکی از دیدنی های اصفهان است که مربوط به دوره ایلخانان می باشد . این مسجد مربوط به سدهٔ هشتم است و در روستای دشتی قرار دارد . این روستا از توابع برا آن جنوبی است و در 19 کیلومتری جنوب شرقی اصفهان قرار دارد . هیچ کتیبه‌ای که تاریخ دقیق بنا یا نام سازنده مسجد را مشخص کند ، وجود ندارد. این مسجد به مسجد کاج که در تور اصفهان می بینید ، شباهت دارد که امروزه بصورت نیمه ویران درآمده است . این مسجد با شمارهٔ ثبت ۳۴۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

نقشه اصلی مسجد جامع دشتی شبستان گنبددار، راهروهای دو طرف، سر در بزرگ و صحن مقابل آن ، تشکیل شده است . به دلیل نامعلوم این بنا تکمیل نشده است . با بررسی های بنا در دوره های مختلف توقف در ساخت آن وجود داشته است . ناتمام ماندن تزیین و رها کردن کارها ، همه نشانه هایی از یک دوره آشفته اند .

 

اتاق مربع شكل اين مسجد که دارای ابعاد داخلي 10×10 و ابعاد خارجي 14×14 متر است، در جهت شرقی، غربی و شمالي داراي درگاه طاقدار عريض و بلند و در جهت جنوب، محراب آجري می باشد . قطر گنبد ۸/۹ متر ، و ایوان جلویی آن ۶/۹ متر عرض دارد.

 

اطراف این بنا تا یک متر از سطح زمین به بالا دیوار آجری و 1/5  متر دیگر روی آن را نرده آهنی قرار داده اند .  اين بنا فاقد تزئینات است و هیچ کتیبه ای هم ندارد . تنها تزيينات آن ، آجركاري ها و کمی کاشي کاري است كه درقسمت جنوبي ايوان به كار رفته است .

 

گنبدخانه مسجد دشتی مربع است با هشت طاق نماي بزرگ در پايين و شانزده طاق كوچک در بالا به دايره تبديل گشته است . در بدنه گنبد، علاوه بر نورگيرها، جاي چوب بست‌هايي نيز ديده مي ‌شود. در يكي از قسمت های شمالي بنا، راه پله مارپيچي وجود دارد و در دو گوشه جنوبي آن نيز جايي براي چنين راه پله‌اي در نظر گرفته‌ شده است .

 

محراب مسجد جامع تاريخي دشتي ، گچبریهایی داشته است ولی به دلیل آسیب های زیادی که دیده ، به سختی باز شناخته می شود .  تا شصت سال پیش در کنار مسجد مناره‌ای مربوط به دورهٔ سلجوقی وجود داشت، ولی روستاییان ناحیه این مناره را کاملاً ویران کرده و آجرهای آن را در فعالیت‌های عمرانی روستا به کار بردند .