مسجد جامع شهرضا

مسجد جامع شهرضا

+ 400 اثر باستانی و تاریخی در شهرستان شهرضا وجود دارد که مسجد جامع یکی از مهمترین این آثار است. مسجد جامع شهرضا یکی از دیدنی های اصفهان است که در تور اصفهان خواهید دید. این مسجد از زیباترین آثارتاریخی شهرضا به شمار می آید که در میدان میدان تاسوعا، ورودی بازار واقع شده است.  این مسجد که مربوط به دوره سلجوقیان است، در تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۱۱۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. تاریخ بنای این اثر گرانبها بر اساس لوحی که در سال ۷۳۹ نگاشته شده ،به قرن هشتم هجری می رسد.

این مسجد دوره سلجوقی گنبدی با ارتفاع ۱۰ متر و مناره ای با ارتفاع ۱۵ متر دارد و سبک معماری این بنا از نوع ضربی است که در ساخت آن از آجر ساده استفاده شده است. این بنا با شبستانی بزرگ، محرابی نقاشی شده و منبری سنگی در ابتدای بازار بزرگ سر پوشیده شهرضا قرارگرفته است .

 

در دالان این مسجد بریک سنگی وقفنامه ای موجود است که مقداری از آب ملک ‘صحرای موقان’ شهرضا را وقف مسجد کرده تا از منافع حاصله سهمی را با سادات فقیر و سهم دیگری را صرف تعمیر و فرش و روشنایی کنند. به مرور زمان بافت قدیمی مسجد دستخوش تغییراتی شده که می توان به مواردی نظیرخراب کردن حوض آب وسط حیاط و جابجایی سنگ آب آن به کاروانسرای جعفرخان اشاره کرد. همچنین یکی از منارهای این مسجد در سالهای گذشته در اثر صاعقه تخریب شده و فقط ته مناره باقی مانده است. از جمله مهمترین بخشهای مسجد، گنبد آجری و ایوان جنوبی آن است. بر روی دیوار مسجد جنب در شرقی آن لوحی سنگی به تاریخ 1824 میلادی  نصب شده و متن آن حاوی شرح موقوفاتی است که از طرف حاجی محمد صادق از بزرگان محلی وقف مسجد جامع گردیده است.