مسجد جامع خوزان

مسجد جامع خوزان

+ مسجد جامع خوزان، از بناهای تاریخی و مذهبی خمینی شهر است که دارای پیشینه ای هفتصدساله می باشد. این مسجد که در در محله خوزان و کهندژ از نواحی قدیمی شهرستان خمینی شهر واقع شده است، در قرن هشتم هجری در زمان ایلخانان مغول  ساخته شده است. ساخته شده است. این مسجد از نوع مساجد چهار ایوان با حیاط مربع است که در هر ضلع آن ایوانی قرار دارد.

بر روی این اثر معماری پربها در دوران صفوی، تغییرات زیادی انجام گرفته و قسمت هايی به آن افزوده شده است.  در دوره صفوي (1086ه.ق)تعميرات و الحاقات بسياري در اين بنا انجام ميشود از جمله اين تعميرات و الحاقات ايجاد مناره و گلدسته بر روي جزرهاي ايوان جنوبي و نقاشي هاي تزئيني با نقوش گل و تٌبه و اسليمي در زير نيم طاقهاي چهار ايوان اصلي صحن حياط است. در دوره قاجار نيز شبستان (بيت الشتاء) ضلع غربي مسجد گسترش يافته و مورد تعمير قرار گرفته است. از ساير ويژگيهاي اين بنا مقرنس کاري و قطار بندي، بهمراه گچبري و تزئينات معقلي و کاشکاري و مشبک گچي و آجري با ستونهاي سنگي تراش در قسمت شبستان اشاره کرد.

 

شبستان مسجد در عقب ايوان باختري واقع و داراي بيست ستون سنگي به ارتفاع تقريبي 2 متر از سنگ پارسي است و به وسيله قطعاتي از سنگ مرمر شفاف، از بالا کسب نور مي کند. در حال حاضر، هيچ کتيبه‌اي در مسجد وجود ندارد و تنها سنگابي با کتيبه‌اي مورخ رمضان 1108هـ . ق، وقف حاجي حيدر، ديده مي ‌شود. مردم سده معتقدند که اين مسجد را امام حسن بنا کرده و در آن نمازگزارده است و به همين خاطر مسجد امام حسن نيز خوانده مي ‌شود.

گفته می شود قبل از احداث مسجد امکان وجود آتشکده ساسانی در محوطه وجود داشته است که بعد از ورود اسلام به خوزان به مسجد تبدیل شده است، شیوه معماری آن را به قرن هشتم هجری نسبت می دهند و آثار فعلی و تزئینات آن به عهد صفویه نسبت داده می شود. گفتنی است این بنا سالم بوده و در طول سال هم در آن نماز و مراسمات مذهبی برگزار می شود. اين بناي با ارزش و نفيس در سال 1375 هجري شمسي توسط اداره کل ميراث فرهنگي استان اصفهان و با همکاري امام جماعت مسجد پس از تهيه نقشه هاي معماري و تعميرات اساسي به شماره1721به ثبت آثار ملي ايران رسيده است.