عمارت چهلستون

 این عمارت در اوايل قرن یازدهم هجری قمری در مرکز باغ و مجموعه ی بناها و همچنین كاخ های اطراف دولت خانه ی صفویه معماری گشته است. عمارت چهلستون معمولا با هدف پذيرائی رسمی از مهمانان و سفیران خارجی، با سه مرحله و بر اساس يک طرح مبتکرانه واصولی بنا شده است. مرحله اول ساخت آن بنا کردن تالار اصلی و مرحله دوم ساخت وساز بنا کردن ايوان آئينه و اطاقهای در طرفين ایوان و در نهایت مرحله سوم معماری ساختن ايوان ستون دار كه از هجده ستون و یک سقف از چوب تشكيل شده است هم چنین نام چهلستون به نشانه تعداد بالای ستونها که بیست عدد است و انعكاس تصوير بيست ستون دیگر در آب استخرمیباشد.

نقاشی های ديواری در چهل ستون با نظارت هنرمندان نامدار در دوره ی صفويه همچون رضا عباسی با خاصیت بزرگ نمایانه به سبک مينياتوریست های ايران انجام گرفته است. چهار تابلو بزرگ نیز در داخل سالن طرح هایی از ميدانهای جنگی و مجلس های پذيرایی شاهان صفويه را به تصویر کشیده است. دو تابلوی بزرگ در وسط از آثار بعدی با داشتن موضوعاتی در همین راستاست كه با قلم صادق خان نقاش باشی که از هنرمندان عصر قاجاربوده ترسيم شده است. میزان بسيار زیادی از نقاشی ها در دوره صفويه در زمان حكم رانی ظله سلطان، تخريب شده است. از شعرهای زیبای نجيب كاشانی كه به خط استاد محمد صالح اصفهانی بر تاج ايوان ستون دار مرقوم گرديده است، این گونه برداشت می شود که عمارت بینظير چهلستون در اوايل قرن دوازدهم در آتش سوخته و در زمان شاه سلطان حسين صفوی تعمير دوباره شده است. در اطراف و نزدیکی های این عمارت بازدید کنندگان میتوانند مسافر خانه در اصفهان، هتل ارزان در اصفهان، هتل با کیفیت در اصفهان، منزل برای اجاره ی روزانه در اصفهان و امکانات دیگر رفاهی برای اسکان مسافر در اصفهان را براحتی پیدا کنند.

يكی دیگر از باشکوه ترین آثار اصفهان میدان تقش جهان است که سومین ميدان بزرگ جهان به طول حدود ششصد متر و عرض تقریبی دویست متر است همچنین در پیرامون این میدان هجره هایی در دو طبقه به یک اندازه و شكل طراحی شده است. چهار اثر تاريخی شگفت انگیز و بی نظير در اطراف ميدان شاه که اسم دیگر میدان نقش جهان است قراردارد. عالی قاپو، مسجد شاه، مسجد شيخ لطف الله و سر درب بازار قيصريه. مرکز ميدان زمين چوگان و دو دروازه سنگی برای مسابقات و بازی چوگان قرار داشته است. ميدان شاه امروزه يكی دیگر از مركزهای خريد صنايع دستی و گز و شیرینی و طلا و جواهر و نقره جات و همچنين محل برگزار کردن غالب مراسم ملی و مذهبی است. در اطراف میدان تقش جهان هتل ها و مراکز اقامتی فروانی وجود دارد که برای اسکان مسافران نوروزی در اصفهان، اسکان مسافر در اصفهان، اجاره منزل مبله در اصفهان، اجاره روزانه منزل در اصفهان، کرایه روزانه منزل مبله در اصفهان و غیره آماده خدمت رسانی به مسافران عزیز می باشند. 

بازار قیصریه در اصفهان
اصفهان اولین پایتخت فرهنگی جهان اسلام

Related Posts