اصفهان اولین پایتخت فرهنگی جهان اسلام

در سالدوهزار و پنج شهرستان اصفهان وقتی تحت عنوان اولین پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی انتخاب شد، اصفهان برای مردمان دیگر کشورها بیش از پیش مشهور شد، همچنین گردشگران فراوانی را به این شهر باشکوه جلب کرد. شهر زیبای اصفهان از جنبه ی صنایع دستی مهمترین وحرفه ای ترین شهر کشورمان به حساب می آید که بیشتر صنایع دستی کشور اعم از قلم کاری، خاتم کاری، ترمه، مس گری، فرش بافی وغیره در این شهر تولید می شود. به همین دلیل گردشگرانی که مشتاق به خرید سوغات ایرانی می باشند، میتوانند اغلب صنایع دستی و سوغاتی های تمام نقاط ایران را در کناره ی میدان نقش جهان و هم چنین در بازار قدیمی اصفهان تهیه کنند. به لحاظ ورود مسافران فراوان به اصفهان،به دلیل انتخاب این شهر تحت عنوان پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی تدابیر فراوانی برای اسکان مسافر در اصفهان مانند: رزرو هتل در اصفهان، رزرو هتل ارزان در اصفهان، کرایه منزل در اصفهان، اجاره ی روزانه منزل در اصفهان، منزل مبله در اصفهان، مسافرخانه در اصفهان و غیره اندیشیده شده است.

در بین شیرینی های شهر اصفهان گز و پولکی اصفهان از دیگر شیرینی هایش از شهرت بیشتری برخوردار است، مشهورترین غذای محلی اصفهان که به طرز فوق العاده ای مورد توجه گردشگران و همچنین مسافران است، بریانی یا به گویش اصفهانی همان بریونی نام دارد. این غذا، خوراک گوشت است و چربی بالایی دارد. بریانی را در اغلب مناطق شهر اصفهان می توانیم تهیه کنیم.

بیشتر آثار باستانی شهر اصفهان مربوط به عصر صفویه است و زیباترین و همچنین مهمترین منطقه های گردشگری اصفهان در کناره ی ساحلی زاینده رود قرار گرفته است. عمارت عالی قاپو، کفشران، مسجد شیخ لطف الله، مسجد شاه، باغ خان، کلیسای وانک، منارجنبان،برج کبوتر، کاخ چهل ستون، پل دنبه، کاخ هشت بهشت، پل چوبی، پل مارنان، چهار باغ خواجو، آتشگاه، چهار باغ بالا گورستان قدیمی تخته فولاد،چهار باغ پایین، بازار تاریخی اصفهان، هتل شاه عباس، مسجد امام صادق، میدان نقش جهان،باغ خزندگان، باغ پروانه ها، باغ گلها، شهر ابریشم، باغ پرندگان، پل خواجو، پل شهرستان، سی و سه پل و غیره تعداد کمی از آثار تاریخی دیدنی و تاریخی شهر اصفهان می باشند. از نکات برجسته راجع به اصفهان این است که به دلیل داشتن نقاط زیاد گردشگری، مراکز خرید، مراکز فرهنگی و غیره شهر زیبای اصفهان از لحاظ اسکان مسافر در اصفهان، اسکان مسافران نوروزی در اصفهان، اجاره منزل مبله در اصفهان، کرایه روزانه منزل مبله در اصفهان، اجاره روزانه منزل در اصفهان، اجاره خانه مبله، هتل ارزان در اصفهان، مسافرخانه در اصفهان، هتل های باکیفیت در اصفهان و غیره شهر اصفهان از تنوع بسیار بالای با پتانسیل های فراوان و قدرت مدیریت مسافران میلیون نفری را دارد. 

عمارت چهلستون
نیم نگاهی به گذشته‏ اصفهان