نیم نگاهی به گذشته‏ اصفهان

اصفهان یا به گونه ای دیگر همان سپاهان مرکز استان اصفهان می باشد با وسعتی به پهنای تقریبی دویست و پنجاه كیلومترمربع، در قلب فلات کشور عزیزمان ایران قرار گرفته است. سیستم آب و هوایی شهر اصفهان یا همان سپاهان نیمه خشك و معتدل است، به صورتی كه میانگین درجه حرارت سالانه شهر اصفهان حدود شانزده درجه سلسیوس است و متوسط بارندگی سالانه در شهرستان اصفهان تقریبا بیست میلی متر می باشد. به صورت کلی شهرستان اصفهان کم آب شده است اما به خاطر وجود داشتن رودخانه زاینده رود کشاورزی در این استان توانسته است تا حدودی ادامه پیدا کند. شهر اصفهان به دلیل قرار گرفتن در مركز جغرافیایی کشورمان ایران و با دارا بودن آب و هوایی معتدل و داشتن خاك حاصلخیز و همچنین آب ‏كافی زاینده ‏رود یا همان زنده رود از گدشته به‏ عنوان شهری مناسب برای سكونت مورد توجه بوده است. در صورت ورود مسافر به اصفهان تدابیر بسیار خوبی برای اسکان مسافران نوروزی در اصفهان، اجاره منزل در اصفهان، رزرو هتل در اصفهان، اجاره روزانه منزل مبله در اصفهان، هتل ارزان در اصفهان وغیره برای اسکان مسافر در اصفهان اندیشیده شده است.
به دلیل زیاد از زمان ساسانیان كه سپاهیان یا همان اسپهان در دشت های حاصلخیز پیرامون شهر اصفهان گرد آمدند اصفهان به نام اسپاهان خوانده شده است. در سال 19 هجری قمری اصفهان بدون جنگ و خونریزی و با انعقاد یك صلحنامه مصلحت آمیز به دست سپاه اسلام افتاد و بخشی از سرزمین گسترده ای شد كه اسلام در آن زمان بر آن حكومت می‏كرد. در بازه ی سیصد ساله بعد از آن زمان، فرمانداری شهر اصفهان اغلب دست ‏به‏ دست می‏ چرخید تا اینكه در اوایل قرن چهارم هجری، در زمان آل ‏بویه و آل ‏زیار، تحت عنوان پایتخت کشور ایران مورد استفاده قرار گرفت. همچنین در قرن پنجم در دوران سلجوقیان، شهر اصفهان پایتخت امپراطوری بسیار وسیعی شد كه یك مرز آن را رودخانه ی سیحون و مرز دیگرش را ساحل های شرقی دریای مدیترانه در برگرفته بود. یغمای وحشیانه این شهر به دست تیمور خان لنگ و کشتار دسته جمعی سکنه اصفهان در سال هفتصد و هشتاد و نه هجری قمری این شهر یعنی اصفهان را دچار وضیت اسف باری کرد.
درعصر ابتدایی ترین حكمران های زمان صفوی در اوایل قرن دهم هجری قمری اصفهان از مرکز های مهم تجاری فرهنگی و همچنین صنعتی گردید. در قرن یازدهم هجری قمری پایتخت شاه ‏عباس صفوی از شهر قزوین به شهر اصفهان انتقال یافت و نزدیک به یك قرن ‏و نیم شهر اصفهان پایتخت سلسله صفویه قلمداد می شد. به این صورت شهر اصفهان از شهرتی جهانی برخوردار شد.
شهر اصفهان دیرباز تا كنون به نامهای مختلفی همچون آسپدان، جی، دار الیهوی، رشور جی، شهرستان، نصف جهان، آصف هان، سپاهان، پاری، آپادانا، اسباهان، اسپاتنا، اسپاهان، اسپینر، اسفاهان، اصپدانه، انزان، اسپادانا، بسفاهان، پارتاك، پرتیكان، سپانه، شهرستان، گابا، گابیان و یهودیه شهرت داشته است. در شاهنامه حکیم ابولقاسم فردوسی هم بارها و بار ها به اصفهان تحت عنوان سپاهان اشاره شده است و از این شهر نام برده شده است.
اصفهان را همیشه میتوان مقصدی عالی برای سفر دانست. اقامت در اصفهان به دلیل سهولت در اسکان مسافر در اصفهان، تنوع گوناگون منزل مبله در اصفهان برای اجاره، رزرو هتل در اصفهان ، کرایه خانه در اصفهان، رزرو مسافرخانه در اصفهان و اجاره ی روزانه منزل در اصفهان بسیار راحت و لذت بخش است.
اصفهان اولین پایتخت فرهنگی جهان اسلام
اصفهان نصف جهان

Related Posts