ثبت شدن مسجد جامع اصفهان در فهرست میراث جهانی

به تازگی به مناسبت ثبت شدن مسجد جامع اصفهان در فهرست میراث جهانی، داشتنیک سفر متفاوت دیگر به این شهر زیبا با امکانات عالی مانند سهولت فراوان برای اجاره ی منزل مبله در اصفهان، رزرو هتل های خوب در اصفهان، چک کردن هتل ارزان در اصفهان پیرو فراهم بودن امکانت برای مسافر در اصفهان و اسکان مسافران در اصفهان انتخابی بسیار عالی برای گذراندن تعطیلات است.

اصفهان به دلیل داشتن تاریخ کهن و همچنین فراوانی آثار باستانی ،‌ یکی از شهرهای معروف جهان محسوب میشود و بنا بر آندره مالرو، اصفهان فقط با دو شهر‌ پکن و فلورانس قابل مقایسه است.نه تنها در اصفهان می‌توان بهترین نمونه‌های بازمانده از سبک‌های گوناگون معماری را دید، بلکه در لابلای آثار تاریخی اصفهان می‌توانیم انواع گنبدسازی،‌ کاشی کاری،‌ گچبری،‌ مقرنس‌کاری،‌ منبت‌کاری و خوشنویسی را در بهترین شکل موجود در ایران ببینیم. حتی اقامت در اصفهان بخاطر راحتی اسکان مسافر در اصفهان، گستردگی و تنوع بالای منزل مبله در اصفهان برای اجاره، مثل اسکان مسافر نوروزی در اصفهان و اجاره ی روزانه منزل در اصفهان بسیار ساده و دلپذیر است. بیشترین فراوانی آثار تاریخی اصفهان به زمان بعد از اسلام به‌ویژه دو دوره سلجوقی و صفوی تعلق دارد که آثاری نفیس در میان مساجد،‌ کاروانسراها،‌ میادین و پل‌ها و خیابان‌ها از آن دوره‌ها به جای مانده است.

راهنمای سفری متفاوت به اصفهان

در رابطه با نام زیبای اصفهان،‌ غالب پژوهشگران و محققان بر این باورند که این ناحیه در پیش از اسلام،‌ به‌ویژه دوران ساسانیان،‌ مرکز قلب سپاه بوده به همین دلیل این شهر را اسپاهان میگفتند که بعدا به شکل اصفهان درآمده است

شهر زیبا و ارزشمند اصفهان با شهرهایی چون فرایبورگ در آلمان،‌ کوآلالامپور در مالزی،‌ ایروان در ارمنستان،‌ فلورانس در ایتالیا،‌ شیان در چین،‌ سنت پترزبورگ در روسیه،‌ هاوانا در کوبا، یاش در رومانی،‌ شهر کویت و بارسلون در اسپانیا خواهرخوانده است.

از دوره‌های مخلف تاریخی که عبور کنیم،‌ طغرل‌‌بیک که موسس سلسله سلجوقیان بود برخلاف نفرت مردم از وی علاقه ی خاص و شدیدی به شهر اصفهان داشت. به همین دلیل اصفهان را پایتخت خود قرار داد. توسعه و نوسازی‌های طغرل بیک در زمان آلب‌ارسلان و با راهنمایی های خواجه نظام‌الملک نیز ادامه داشت. در زمان ملک‌شاه بود که فضای سبزی به نام باغ نقش جهان در قلب شهر اصفهان معماری شد. اواخر دوره صفوی،‌ دوره ناخوشایندی برای اصفهان و اصفهانیان بود که بخاطر حمله کردن محمود خان افغان به اوج رسید. پس از برطرف شدن این فتنه،‌ آرامش تا حدودی در ایران برقرار شد و مدتی بعد نادرشاه رسماً‌ دولت افشار را بنیان نهاد. 

اصفهان نصف جهان

Related Posts