بازار قیصریه در اصفهان

سردرب قيصريه در بخش شمالی ميدان نقش جهان بنا شده است. سر درب قیصریه يكی از زيباترين و نفس گیرترین نقاشی های دوران صفويه را نشان می دهد. از سمت اين سر درب زیبا، وارد يكی از جادویی ترین و زيباترين بازارهای جهان می شويد. بازار قیصریه در عصر صفويه مركز خرید و فروش كالاهایی با ارزش بسیار بالا بوده است و نماينده های شركتها و کشورهای خارجی در بازار قیصریه نمایندگی و حجره های مختلفی را اداره میکردند. بازار قیصریه ی اصفهان از بزرگترين بازارهای ايران و اصفهان است كه قسمت ها و بخش های مختلفی دارد و در هر بخش كالا هايی خاص را میفروختند. بعنوان نمونه بخش صنايع دستی، طلا و جواهر، نقره، فرش، كفش و غيره بطوری که بازديد از تمام بخش های بازار ممکن بود ساعت ها طول بکشد. دسترسی به این بازار از مسافرخانه در اصفهان، هتل در اصفهان، منزل برای اجاره روزانه در اصفهان، خانه مبله برای اجاره روزانه در اصفهان در نزدیکی این بازار بسیار ساده است.
عالی قاپو
كاخ عالی قاپو در قرن يازدهم هجری قمری بصورت شش طبقه بنا شده است که هر طبقه تزئينات هنری با شکوه، خاص و چشمگیری دارد. از بخش های مهم و خاص اين كاخ میتوان به ايوانی در طبقه سوم، استخر مسی و تالار در همين طبقه كه با زيباترين انواع نقش و نگار و گچ بری تزئين شده است نام برد. تالار موسيقی در ششمین طبقه و تزئينات گچبری شده ی بینظيرش و اکثر كارهای هنری توسط رضای عباسی که هنرمند مشهور آن دوره بوده است، انجام گردیده است.

در سمت جنوب ميدان نقش جهان زيباترين مسجد در دنیای اسلام قرارگرفته كه بنا به دستور شاه عباس اول، بوسیله ی استاد علی اكبر اصفهانی معماری شده است. در وهله ی اول سردر اصلی و جلو خان با دو مناره خارجی در ورودی مسجد ساخته شد. درب مسجد را با نقره و طلا کوبیدند که این کار در زمان شاه صفی انجام گشت. در داخل مسجد نیز يک حياط مركزی چهار ايوانه و دو حياط جانبی طراجی شده است. گنبد خانه مسجد شاه به شکل دو پوش ساخته شده است و فضایش که بين اين دو گنبد را فاصبه انداخته حدود دوازده متر ارتفاع دارد ، البته ارتفاع گنبد خارجی از كف مسجد در حدود پنجاه و پنج متر است. كتيبه ها در مسجد شاه توسط خطاط ها و خوشنويس های مشهور عصر صفوی مانند استاد علی رضا عباسی، عبدالبقای تبريزی، محمد صالح اصفهانی و محمد رضای امامی مزين گردیده اند. تمام سطح ديوارها و گنبد و مناره ها و طاق نمای داخل و خارج و جرز دیوارهای مسجد شاه از كاشی های هفت رنگ و معرق پوشيده شده است. نقش و طرح اين كاشی كاريها که اکثرا گل و بوته است به گونه ی مجرد و رمز آلود در پیش چشمان بیننده ظاهر مي شود. پیرامون میدان نقش جهان امکانات رفاهی برای اسکان مسافر در اصفهان همچون: وجود منزل مبله برای کرایه در اصفهان، هتل ارزان در اصفهان، مسافرخانه در اصفهان، اجاره روزانه منزل مبله، رزرو هتل در اصفهان، رزرو منزل برای کرایه روزانه در اصفهان و بسیاری امکانات سکونتی دیگر نیز فراهم است. 

مسجد صفوی و مسجد جامع اصفهان
عمارت چهلستون

Related Posts