جراح ماهی ناسو یا همان پزشک متخصص مرجان ها در آکواریوم اصفهان

 یکی از ماهی های شگفت انگیزی که در آکواریوم اصفهان وجود دارد، جراح ماهی ناسو یا همان جراح ماهی لب ماتیکی است که کار جالبی انجام می دهد. این ماهی با تست کردن مرجان ها درباره اینکه آنها قابل سکونت هستند یا خیر، تصمیم می گیرد و آبزی خوبی برای کنترل رشد جلبک ها در آکواریوم به شمار می رود. اگر این جاندار، مرجانی را غیر قابل سکونت تشخیص دهد آن را از محیط زندگی اش بیرون می کند تا دچار بیماری های پوستی و حساسیتی نشود. جراح ماهی ها نسبت به این بیماری ها حساس هستند و به راحتی تسلیم مرگ ناشی از آن می شوند.

این ماهی ها بدنی خاکستری تا قهوه ای رنگ دارند و دوکی شکل و کشیده هستند. یک نوار زرد زیبا بر روی بدن این ماهی دیده می شود که از بالای سر ماهی آغاز شده و تا اطراف لب ها امتداد دارد. باله دمی این ماهی پوشیده از خطوط افقی سیاه و سفید است. در انتهای این خطوط یک خط عمودی زرد رنگ به چشم می خورد که از انتهای باله دمی به سمت بیرون با دو رشته دراز و باریک گسترش پیدا کرده است. رنگ نارنجی لب های این ماهی باعث شده تا به آن ناسوی لب ماتیکی نیز بگویند. استفاده از نام جراح برای این ماهی ها نیز به وجود یک تیغه در انتهای بدن و بر روی ساقه دمی آنها مربوط می شود که از ستون فقرات ماهی نشات گرفته و حاوی سمی است که بر روی شکارچیان کوچک، اثر فلج کنندگی دارد؛ اما در انسان فقط ایجاد درد می کند.
این تیغ در یک شیار در زیر پوست ماهی قرار دارد و جاندار به محض احساس خطر به وسیله ماهیچه هایی به ستون فقراتش متصل شده، آن را باز می کند و در این زمان این تیغه بسیار شبیه به تیغ جراحی به نظر می رسد. این ماهی ها دارای قابلیت تغییر رنگ نیز هستند و به عنوان مثال زمانی که در معرض استرس شدید هستند به پشت صخره ها می روند و رنگ شان مشکی و لکه های خاکستری بر روی بدن آنها پدیدار می شود. به همین دلیل از رنگ این جاندار می توان به حالات درونی آن پی برد. برای دیدن این ماهی های اعجاب انگیز در آکواریوم اصفهان بهتر است امکانات سکونتی در حاشیه ناژوان را همچون: اجاره روزانه خانه مبله در اصفهان، کرایه روزانه منزل در اصفهان، رزرو مسافرخانه در اصفهان، رزو هتل در اصفهان و غیره را بررسی کنید؛ چون رفت و آمد در این منطقه هرچه نزدیک تر به مرکز این پارک باشید، آسان تر و راحت تر است. در ضمن میتوانید از بسیاری جاذبه های مدرن دیگر اصفهان دیدن کنید که در اطراف این مناطق هستند. برای اسکان مسافر در اصفهان هم حتما از سوئیت مبله در اصفهان، کرایه خانه در اصفهان به صورت روزانه و امکانات دیگر استفاده بفرمایید.
ماهی ماندارین و پیرانا در دنیای زیر آب اصفهان
آبزیان شکاری در آکواریوم اصفهان

Related Posts