بخش های تخصصی باغ پرندگان

 آنچه که شما در باغ پرندگان مشاهده می کنید، حاصل فعالیت بخش های تخصصی این مجموعه می باشد. در هر یک از این قسمت ها پژوهشهای علمی و عملی مفیدی بروی انواع پرندگان صورت می گیرد و به همین جهت باغ پرندگان علاوه بر جاذبه های گردشگری و تفریحی جنبه های علمی آموزشی و پژوهشی نیز پیدا کرده است. بسیاری از این محققان که در بین ایشان، کسانی هستند که بصورت دوره ای و موقت اقدام به تحقیق میکنند که امکانات سکونتی زیادی نیز در اختیار علاقه مندان همچون خانه مبله برای اجاره در اصفهان، کرایه روزانه منزل در اصفهان، منزل مبله در اصفهان و غیره قرار گرفته است. علاقه مندان به تحقیق در مورد پرندگان، می توانند از این بخش ها بهره ببرند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

واحد تکثیر: شرایط و امکانات تخم گذاری و جوجه آوری برای پرندگان در این بخش فراهم می شود و نگهداری از جوجه های تکثیر شده تا مرحله رسیدن به سن مناسب رهاسازی در باغ پرندگان نیز از وظایف این بخش است.
واحد تغذیه: پرندگان مختلف نیازهای غذایی متفاوتی دارند و منبع تامین این نیازها نیز در هر گونه متفاوت از دیگری است. پرندگان ممکن است میوه خوار، دانه خوار، گوشتخوار و همه چیز خوار باشند. جیره های غذایی پرندگان در فصول مختلف سال بر اساس دمای هوا و شرایط فیزیولوژیک بدن آنها تغییر می کند به عنوان مثال غذای پرندگان در فصل تولید مثل با دیگر فصول متفاوت است.
واحد کلینیک و بهداشت: پرندگان هم مانند همه جانداران بیمار می شوند. این پرندگان پس از تشخیص بیماری به واحد کلینیک و بهداشت می روند و پس از معاینه کامل بر اساس نظر دامپزشک باغ پرندگان و تجربه های کارشناس مربوطه تحت درمان قرار می گیرند. این واحد ضدعفونی و بهداشت کلیه قسمت های باغ را نیز بر عهده دارد و واکسیناسیون ماهانه پرندگان علیه بیماری نیوکاسل نیز وظیفه کارکنان این بخش است. تمامی برکه های آب در زمان واکسیناسیون تخلیه و تمام ورودی های آب بسته می شوند.
واحد قرنطینه: ممکن است پرندگانی توسط افراد دوستدار پرنده به باغ اهدا شوند و یا در دوره های زمانی مختلف مسئولان پرندگان جدیدی خریداری کنند. در این صورت جهت کنترل بیماری ها و جلوگیری از گسترش آنها در مجموعه، پرندگان تازه وارد به مدت دو هفته در واحد قرنطینه قرار می گیرند تا پس از انجام آزمایش های لازم و تایید سلامتی وارد باغ شوند.
واحد تاکسیدرمی: فن نگهداری دراز مدت پیکر جانوران را تاکسیدرمی می گویند. در این بخش پوست کنی لاشه و چربی زدایی از پوست صورت می گیرد و پس از پرآرایی، قالبی به اندازه بدن پرنده تهیه می شود. سپس اسکلت بندی پوست پرنده روی این قالب قرار می گیرد.
دنیای زیر آب در شهر اصفهان
صخره ها و فضاهای سبز در باغ پرندگان اصفهان

Related Posts