اثرات تاریخی کمتر شناخته شده ی اصفهان

آرامگاه صائب تبریزی: صائب تبریزی شاعر بلند پایه در دوارن حکومت صفویان بود که در سال یک هزار و شانزدهم هجری قمری متولد و در سال سک هزار و هشتاد و یک هجری قمری در اصفهان چشم از جهان فرو بست. آرامگاه شاعر بزرگ که اشعار عاشقانه ی او زبان زد خاص و عام است یعنی صائب تبریزی در باغ شخصی ایشان که با نام باغ تکیه شناخته می شود در کنار مادی نیاصرم قرار گرفته است. آرامگاه صائب تبریزی معماری و طراحی های عصر صفوی را داراست. آرامگاه صائب تبریزی دارای یک ایوان به طول تقریبی پانزده متر است که و شش متر هم عرض دارد. این ایوان دو متر بالاتر از سطح زمین قرار گرفته است.
خانه ی مشروطه: خانه ی مشروطیت موزه ای در شهرستان اصفهان است. خانه مشروطه اصفهان مکان گردهمایی آزادی‌ خواهان، مردم، علما، روشنفکران و رجال سیاسی فرهنگی اصفهان و بعضا بختیاری بوده است تا درباره مشروطیت و حاکمیت قانون و امور مدنی مشورت و هم فکری نمایند. خانه ی مشروطیت دو شاه نشین و یک تالار اصلی دارد. نقاشی ها و گچ بری ها و هم چنین شیشه های رنگی در پنجره های آن از زیبایی و شکوه خاصی برخوردار است.
حمام علیقلی آقا: حمامی تحت عنوان حمام علیقلی آقا با همراه بسیاری دیگر از مجموعه هایی بنایی که استفاده عمومی داشتند، هم چون مسجد و بازارچه ی علیقلی از عصر صفویان بر جای مانده است. بانی تمام این بناها علیقلی آقا از خواجه های حرم شاه سلیمان و شاه سلطان حسین صفوی بوده است. هتل ارزان در اصفهان، مسافرخانه ارزان در اصفهان و اجاره روزانه خانه در اصفهان در اطراف این بناها برای خدمت رسانی آماده اند. این بنا از دو حمام کوچک و بزرگ تشکیل شده است. هرکدام از حمامها همانند حمام های سنتی دیگر در اصفهان دو عدد فضای اصل به نام های سربینه و گرمخانه دارد. در حمام بزرگ هم فضایی دیگر وجود دارد که آن را چال حوض نامیده اند. استخر وسیعی در میانه این فضا بیشتر سطح آن را فرا گرفته است که به منظور شنا و آب تنی مورد استفاده قرار می گرفته است.
مناره مسجد علی: در مسجد جامع عقیق یا به عبارتی "مچدجامه" مناره ای با نام "مناره علی" ساخته شده است. در برابر آرامگاه هارون ولایت در ابتدای قرن شش هجری قمری در همسایگی مسجد جامع عتیق بنا گردیده شد و در دوره ی صفویه بخشی از ساختمان مسجد علی محسوب گردید. این مناره طولی بیشتر از پنجاه متر دارد و با فروریختن طبقه ی سوم آن حدود چهل و هشت متر از آن باقی مانده است. مناره علی هم چنین دارای شش متر قطر در کف زمین است. این سازه ی زیبا از نقطه نظرهای هماهنگی در ابعاد و اندازه هایش و نیز از لحاظ آراستگی نمای سردر؛ یکی از شاهکارهای معماری مناره به حساب می آید. مسافران می توانند در اطراف مناره ی مسجد علی، منزل برای اجاره روزانه در اصفهان، خانه مبله برای اجاره در اصفهان و دیگر امکانات رفاهی اسکان مسافر در اصفهان را پیدا کنند.
ناژوان و تفرج گاه های این پارک جنگلی
گشتی در چند محله در شهر اصفهان

Related Posts