محله های کنگاز، لادان و لنبان در اصفهان

 کنگاز نام یک محله از محلات اصلی اصفهان پیش از اسلام یا همان جی است که در تقسیم ‌بندی امروزی جزوی از شهرداری خوراسگان است. این محله در خیابان جی، بعد از محله ابر و شهرک اریسون و نرسیده به خوراسگان قرار دارد. قدمت این محله به قبل از اسلام بازمی‌گردد و به‌ مرور زمان که اصفهان به سمت غرب و بالادست رودخانه زنده رود کشیده شد، کم کم به حاشیه ی شهر رفت. جالب است بدانید تا قبل از حمله مغول‌ها این محله یکی از محله‌های پررونق ازلحاظ اقتصادی محصولات برای اصفهان به شمار می رفته است. اسم کنگاز از دو واژه کنگ به معنی پوست انداختن مار، یا تازه شدن و آز که معرب آژ است به معنی مار یا طمع یا ثروت تشکیل‌ شده است. درواقع واژه کنگاز به معنی محلی برای پوست انداختن مارها و در معنی لغوی به محله ثروتمندان جدید گفته می شود؛ نام کنگاز نامی کاملا ایرانی است. اهالی کنگاز به تبعیت شهر خود اصفهان، تا سال بیست و سوم هجری شمسی دین زرتشتی داشته اند. حمله ی اعراب به یزد که فاصله نزدیک تری نسبت به اصفهان داشت؛ باعث مسلمان شدن بخشی از کنگازی ها شد. گروهی هم به اصطلاح تقیه می‌کنند و اندک زرتشتیان باقی ‌مانده تا تصرف کامل اصفهان توسط شاه اسماعیل صفوی در آنجا زندگی می کنند و بعد برخی ‌از آنها به هندوستان کوچ می‌کنند یا اسلام را می پذیرند. کنگازی‌هایی که از آن دوران باقی ‌مانده‌اند، غالبا کسانی هستند که پدرانشان از تبار حسین یوسف هستند. بدیهی است زمانی که به دستور رضا شاه برای مردم شناسنامه قانونی شد، تمام کسانی که آنجا زندگی می‌کردند را کنگازیان نام نهادند.

محله لادان
لادان یکی از محله‌های قدیمی اصفهان است. این محله در دو کیلومتری بلوار آیت‌الله اشرفی اصفهانی واقع است. این محله از سمت شرق به محله‌های کوهانستان و جاوان بالا، از غرب به خیابان قدس و محله‌های آزادان و جنیران منتهی می‌شود. این محله از جنوب به محله گورتان و همچنین خیابان آتشگاه و از شمال به خیابان کهندژ و محله ولدان و جاوان بالا منتهی است.
محله لنبان
این منطقه قدیمی از مرکز شهر فاصله کمی دارد. یکی از خیابان‌های اصلی که از این منطقه عبور می‌کند خیابان بهشتی است. نام این محله به قدمت تاریخش بارها تغییر کرده است؛ پیش از انقلاب این خیابان شاهپور نام داشت که پس از انقلاب اسلامی مصدق نام گرفت. پس از مرگ آیت‌الله بهشتی و به دلیل سکونت قبلی وی در این محله به خیابان بهشتی تغییر نام داد. مسجد این محله دارای قدمتی تاریخی است و در آن درختان کهن‌ سالی وجود دارد. هم ‌اکنون این مسجد به دلیل قدمت تاریخی و اهمیت دینی که نزد ساکنین این خیابان دارد در ماه محرم و صفر پذیرای تعداد زیادی از عزاداران است.
در تمام محلات امکانات اسکان مسافر در اصفهان هست به طوری که انتخاب های گوناگونی هم برای مسافران وجود دارد. اجاره روزانه منزل مبله در اصفهان، اجاره روزانه خانه در اصفهان، کرایه خانه مبله در اصفهان، منزل برای اجاره روزانه در اصفهان، هتل ارزان در اصفهان، رزرو مسافرخانه در اصفهان، مسافرخانه ارزان در اصفهان و غیره از این دسته اند.
گشتی در چند محله در شهر اصفهان
نگاهی به چند محله در اصفهان

Related Posts