کلیساهای معماری شده در دوره ی صفوی در اصفهان

کلیسایی تحت عنوان بیت لحم مقدس یا به عبارتی دیگر کلیسای بدخهم مقدس در خیابان نظرشرقی اصفهان، میدان بزرگ جلفا قرار گرفته است. کلیسای بدخهم مقدس در سال یک هزار و ششصد و بیست و هشت میلادی معماری گردیده است. بیت لحم در زمان حاکمان صفوی و به دستور خواجه پطرس ولی جانیان که بازرگان معروفی در بین دیگر بازرگانان بنام عصر صفویه بود، بنا گشت و مقبره او و چند تن دیگر از اعضای خانواده ی ایشان هم در حیاط این کلیسا قرار گرفته است. خیابانی در محله ی جلفا در شهر اصفهان بخاطر کارهای خیرخواهانه ایشان به نام خواجه پطرس نام گذاری شده است. کلیسای بدخهم را می توانیم از نظر نقاشی های زیبای داخل و از جنبه ی نماهای خارجی، باشکوه ترین کلیسا در شهرستان اصفهان دانست. بخصوص این که این کلیسا بزرگ ترین گنبد در بین دیگر کلیساهای محله ی جلفا در شهر اصفهان را دارد. درب ورودی کلیسای بدخهم بروی عموم بصورت کلی بسته است و اجازه بازدید را به همه ی مردم به راحتی نمی دهند.
مجموعه کلیسای هاکوپ مقدس و مریم مقدس در خیابان نظرشرقی اصفهان در میدان بزرگ جلفا قرار دارد و خیابان توحید در مجاورت آن است. کلیسای هاکوپ مقدس و به عبارت دیگری کلیسای یعقوب مقدس قدیمی ترین و تاریخی ترین کلیسا در شهر اصفهان می باشد. این کلیسا را آودیک باباکیان تاجر برجسته ی دوره ی صفویه در سال یک هزار و ششصد و هفت میلادی ساخته شده است. در سال یک هزار و ششصد و سیزدهم میلادی در اطراف این کلیسا کلیسای دیگری با نام مریم مقدس را معماری کردند، بطوری که هم اکنون کلیسای هاکوپ مقدس در داخل و در دل کلیسای مریم مقدس و در قسمت شمال این کلیسا قرار گرفته است. کلیسای مریم مقدس دومین کلیسای قدیمی در شهرستان اصفهان می باشد. تنوع گوناگون منزل مبله در اصفهان برای اجاره، رزرو هتل در اصفهان ، کرایه خانه در اصفهان، رزرو مسافرخانه در اصفهان، کرایه روزانه خانه، کرایه منزل مبله در اصفهان و اجاره ی روزانه منزل در اصفهان بخصوص در محله ی جلفا بسیار لذت‏بخش و پر گزینه است.
برای نمونه چند کلیسای دیگر را برای شما مطرح میکنیم. کلیسای گریگور یا به عبارت دیگر لوساوریچ مقدس مربوط به عصر صفویه واقع در محله ی نوجلفا در اصفهان.
کلیسای میناس مقدس معماری شده در عصر صفویه، در محله ی نوجلفا در شهر اصفهان، محله تبریزی ها، کوچه ی تبریزی ها
کلیسای نرسس مقدس یا به عبارت دیگر کلیسای سورپ نرسس معماری شده در عصر صفویه، سنگ‏تراش‏ها، کوچه‏ی سنگ‏تراش‏ها
کلیسای نیکوغایوس مقدس معماری شده در عصر صفویه، محله قاراکل، کوی خواجه عابد

کلیسای یوحنا معماری شده در عصر صفویه، کوی چهارسو 

شبکه آب شیخ بهایی برای اصفهان
چند کلیسای قدیمی زیبای عصر شاه عباس در شهر اصفهان

Related Posts