پارک ها و فضاهای سبز اصفهان

 شهرستان اصفهان حدود سه هزار و هفتصد هکتار یا به عبارتی سی و هفت میلیون متر مربع فضای سبز دارد. اصفهان با دارا بودن سرانه ی فضای سبز بیست و چهار متر مربع اولین رتبه بندی را در بین تمام دیگر کلان شهرهای ایران داراست. علاوه بر این میزان همین سرانه ی فضای سبز تا سال یک هزار و سیصد و نود و پنج به سی و دو میلیون متر مربع رسیده است. البته بنابر وجود داشتن آلاینده ‌های فراوان زیست بومی در اصفهان این میزان می بایست به بیشتر از چهل میلیون متر مربع افزایش پیدا کند. 

فضا های سبز، باغ ها و بوستان هایی که کنار و مشرف بر زنده رود هستند به بوستان های ساحلی شهرت دارند. این بوستان ها جزو مهم ترین و با ارزش ترین بخش بندی های فضای سبز شهر اصفهان هستند. یکی از زیبا ترین و قوی ترین و منحصر به فرد ترین فضای سبز بین دیگر فضا های سبز اصفهان، بوستان جنگلی ناژوان یا به عبارتی دیگر ناژنون می باشد. پارک جنگلی ناژوان در قسمت غربی شهر اصفهان و در کناره ی رودخانه ی زیبای زنده رود قرار گرفته است.
در اطراف این پارک جنگلی باغ های خصوصی فراوانی وجود دارد که متعلق به شهروندان اصفهانی است. زمین های زراعی و خانه های تاریخی فراوانی را میتوان در دنباله ی ساحل زاینده رود دید. برج هایی در این باغ ها و گذر گاه های زیبا وجود دارند که به برج کبوتر معروف می باشند. این برج ها در ابتدا برای نگهبانان سلطنتی و کبوتر های پیام رسان ساخته شده بوده که هنوز که هنوز است، مامن امن کبوتران زیبا می باشد. از اطراف این باغ ها و ساحل داستان های زیادی برای شرح شکل گرفته است. نام برخی از محله های این کناره ره برای شما می نویسیم. غرغ، وازیچه، آشنسون، شتر گلو، چاهچی، مادی خونی، مادی فشن، دمبه، چلسمه چی، گورتان، گورکان و بسیاری از مکان های قدیمی زیبای دیگر.
اگر قصد سفر به اصفهان را دارید باید پیش از ورود به این شهر از گزینه های اقامتی برای اسکان مسافر در اصفهان استفاده کنید. برای اسکان مسافران نوروزی در اصفهان، اسکان مسافر در اصفهان، اسکان توریست در اصفهان و غیره میتوان به رزرو مسافرخانه در اصفهان، رزرو هتل در اصفهان، اجاره روزانه خانه در اصفهان، کرایه منزل در اصفهان، اجاره منزل مبله در اصفهان، کرایه خانه مبله در اصفهان و غیره اشاره کرد. نام برخی دیگر از بوستان های ساحلی وهم چنین بوستان های غیر ساحلی را نیز برای شما به قلم در می آوریم. بوستان های ساحلی مانند ناژنون، زاینده رود،سعدی، کودک، آینه خانه، آبشار، مشتاق، ملت، باغ گل ها، باغ موزه و دنبه. بوستان های غیر ساحلی هم چون قلمستان، صفه، نقش جهان، شفق،باغ فدک، میرزا، باغ غدیر، استقلال، آتش و آتشگاه.
آب و هوای اصفهان
اول آذر ماه روز اصفهان

Related Posts